sobota, 18 lutego 2012

Gendermeria - o projekcie

"Gendermeria - równościowy monitoring" to projekt zrealizowany przez Fundację Feminoteka, współfinansowany przez Unię Europejską. Jego celem było przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na płeć, poprzez powołanie zespołu monitorującego działania rządu i administracji państwowej w sprawie równouprawnienia płci. Projekt miał też służyć dostępowi obywateli do informacji publicznej oraz zmobilizowaniu organizacji pozarządowych do naciskania na władze, w celu realizowania programów antydyskryminacyjnych.
W ramach projektu odbyły się warsztaty "Równość w mediach" prowadzone przez Joanne Piotrowską i Ewę Rutkowską. Warsztaty miały na celu zaprezentować grupie studentów tematykę z zakresu równego traktowania kobiet i mężczyzn, roli mediów w procesie wyrównywania szans i skutków powielania stereotypów płciowych.
Studenci brali też udział w warsztatach dziennikarskich prowadzonych przez Lidię Ostałowską (Gazeta Wyborcza), Joannę Podgórską (tygodnik Polityka), Annę Laszuk (Radio TOK FM).
Kolejnym etapem programu było ogłoszenie konkursu "Równe i równiejsi" na materiał dziennikarski dotyczący kwestii równouprawnienia.
Grupa Gendermerii prowadziła monitoring parlamentu, rządu, komisji parlamentarnych, samorządów i instytucji publicznych pod kątem realizacji programów z zakresu równouprawnienia kobiet i mężczyzn. Projekt został zakończony wydaniem raportu z prowadzonego monitoringu.

Abstrakt artykułu

"The role of body image in women's mental health" Anne Marie Cussins

Artykuł ten został zainspirowany wystąpieniem Tessy Jowell, Minister ds. Kobiet na Body Image Summit, 20 czerwca 2000 roku w Londynie. Podczas tego spotkania nawiązana została dyskusja pomiędzy reprezentantami mediów i brytyjskiego przemysłu odzieżowego. Celami szczytu było rozważenie, jaki efekt wywierają reklamy na nastolatkach i kobietach oraz przekonanie wyżej wymienionych środowisk by prowadziły swoją działalność ze świadomością jaki wywierają wpływ na społeczeństwo. Autorka analizuje pod względem socjologicznym i psychologicznym wpływ obrazu ciała prezentowanego w mediach na kobiety. Zastanawia się też nad tym, w jaki sposób społeczeństwo i same kobiety mogą przeciwdziałać zgubnemu efektowi pokazywania w mediach i reklamowania produktów za pomocą nierealistycznie wychudzonego ciała.

"Wizerunki kobiet w reklamie telewizyjnej w Polsce" Katarzyna Dziewanowska

Praca ta zajmuje się kulturowym aspektem reklamy, a w szczególności rolą jaką odgrywa w kształtowaniu postaw konsumentów. Tezą pracy jest założenie, że reklama posługuje się zakorzenionymi w polskim społeczeństwie i dobrze znanym konsumentom wzorcom patriarchalnym, które poprzez siłę oddziaływania reklamy utrwalają się wśród odbiorców. Autorka przedstawia najczęściej prezentowane w reklamach wizerunki kobiet, a także porównuje świat prezentowany w reklamach do rzeczywistości.