wtorek, 3 stycznia 2012

Sieci współpracy międzynarodowej

Eurośródziemnomorska Fundacja Dialogu Kultury im. Anny Lindh

Strona Fundacji w Polsce: www.alfpolska.org
Fundacja powstała z inicjatywy Komisji Europejskiej i Komitetu EUROMED (Partnerstwo Eurośródziemnomorskie) w ramach tzw. Procesu Barcelońskiego i aktywnie działa w państwach UE, na Bałkanach, Bliskim Wschodzie i w północnej Afryce. Jej celem jest promocja dialogu międzykulturowego, wzajemnego poznania, szacunku i tolerancji. Koordynatorem polskiej sieci Fundacji jest MCK.
W sieci znajduje się ponad 90 członków z Polski, m.in. Katedra Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ, Śródmiejski Dom Kultury w Krakowie, Stowarzyszenie Nowe Horyzonty. Członkiem polskiej sieci może zostać każda organizacja/instytucja, publiczna lub prywatna, posiadająca osobowość prawną, zarejestrowana w jednym z 37 państw Partnerstwa Euro-Śródziemnomorskiego i zainteresowana współpracą w rejonie euro-śródziemnomorskim, zgodnie z celami Fundacji im. A. Lindh. Członkostwo w sieci narodowej jest bezpłatne.

Culture Action Europe (dawniej EFAH)

www.cultureactioneurope.org
Culture Action Europe jest europejską siecią zajmującą się wspieraniem i lobbowaniem na rzecz wzmocnienia roli kultury w Unii Europejskiej. Głównym celem organizacji jest wpływanie na kształt polityki europejskiej, w celu zapewnienia lepszego dostępu do kultury dla mieszkańców Europy. Organizacja przygotowuje informacje i analizy polityk kulturalnych, promuje wymianę informacji i opinii (celem tworzenia wspólnych stanowisk na poziomie europejskim), organizuje spotkania i konferencje, reprezentuje sektor kultury na poziomie europejskim.
W sieci znajdują się m.in. MCK, Nadbałtyckie Centrum Kultury i Fabryka Sztuki.
Członkostwo w sieci jest otwarte dla organizacji, które są prawnie ustanowione zgodnie z prawem kraju pochodzenia, a które działają zgodnie z celami Culture Action Europe.

European Network of Cultural Administration Training Centres (ENCATC)

www.encatc.org
ENCATC jest europejską siecią zrzeszającą organizacje i instytucje zajmujące się kształceniem w dziedzinie zarządzania kulturą i polityk kulturalnych. Działalność sieci skupia się na wymianie doświadczeń, prowadzeniu wspólnych projektów, promocji mobilności i badań naukowych oraz podwyższaniu standardów nauczania.
Do sieci należą MCK, Uniwersytet Jagielloński, Narodowe Centrum Kultury i Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej. Istnieją dwa rodzaje członkostwa w sieci, aby zostać pełnym członkiem należy być organizacją lub instytucją zajmującą się edukacją z co najmniej 3-letnim doświadczeniem. Jeśli doświadczenie organizacji jest krótsze można zostać współpracownikiem sieci.

Stowarzyszenie Współpracy Kobiet

www.neww.org.pl
Jest to organizacja działająca w Europie Środkowej i Wschodniej oraz krajach byłego Związku Radzieckiego i USA, na rzecz budowy i rozwoju współpracy, wymiany i edukacji kobiet. Misją NEWW jest wspieranie obywatelskich ruchów i niezależnych organizacji kobiecych oraz pomoc kobietom w oddziaływaniu na politykę.
Do sieci należą między innymi: Ośrodek Informacji Środowisk Kobiecych - OŚKa, Fundacja Ja Kobieta, czy Stowarzyszenie WYtworzyMY. Sztuka dla równości. Do sieci może przyłączyć się każdy, kogo interesują jej cele i chce z nią aktywnie współpracować.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz